Jak skutecznie walczyć z zapaleniem pochwy?

Opublikowano dnia przez

Kobiece zakażenia bakteryjne i grzybicze

Bakterie z gatunku Gardnerella vaginalis lub Mobilunculus, rzęsistek pochwowy – natrętny pierwotniak czy drożdżaki z gatunki Candida to największe zagrożenie dla kobiecych dróg rodnych. Infekcje pojawiają się w każdym obszarze organizmu jednak dla kobiet największym problemem zawsze pozostają choroby dróg rodnych. Zapalenie pochwy i nadżerka to tylko dwa przykłady problemów, z jakimi musi się zmagać przynajmniej raz w życiu każda kobieta. Do najczęściej występujących zalicza się stany zapalne, które mogą być wywoływane zarówno przez wspomniane bakterie, jak i grzyby z rodzaju drożdżaków czy jedynego w swoim rodzaju pasożytniczego pierwotniaka.

Rodzaje zakażeń

Jak wynika z podstawowych faktów stany zapalne mogą się pojawiać pod wpływem różnych czynników. Oczywiście muszą być do tego stworzone odpowiednie warunki, które najczęściej są udziałem samych kobiet nieświadomych, że postępują niewłaściwie szkodząc własnemu zdrowiu. Do tych najbardziej popularnych zalicza się dużą aktywność seksualną, współżycie przy małym poziomie podniecenia, podczas którego sucha pochwa ulega uszkodzeniom, nieodpowiednią higienę osobistą z udziałem wysoko przetworzonych produktów kosmetycznych, pachnących mydeł czy płynów do irygacji, zażywanie antybiotyków, klimakterium, cukrzycę, brak higieny partnera seksualnego, środki plemnikobójcze, nawilżające, dezodoranty, ciasna bielizna i wiele innych. Do zapalenia pochwy mogą doprowadzić nawet takie czynniki, które pozornie sprawiają wrażenie nie tylko bezpiecznych, ale wręcz korzystnych dla organizmu.

Jak postępować?

Pierwszym krokiem po zauważeniu jakichkolwiek odstępstw od normy jest oczywiście wizyta w gabinecie ginekologicznym. W warunkach domowych można stosować regularnie spożywane 2-3 razy dziennie herbaty z pokrzywy, podmywanie naparem z rumianku, albo smarowanie na kilka minut sromu i okolic naturalnym jogurtem z żywymi kulturami bakterii. Do innych wartych uwago domowych sposobów zalicza się też dopochwowe kapsułki z kwasem borowym, a w okresie stosowania antybiotyków spożywanie jogurtu z żywymi kulturami bakterii lub tabletki z suszonymi bakteriami kwasu mlekowego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze