Jakie są objawy trądziku różowatego i jak sobie z nim poradzić?

Opublikowano dnia przez
trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest zapalną chorobą skóry twarzy, o charakterze przewlekłym. Jej głównymi objawami są pojawienie się zaczerwienień. krostek oraz pajączków. Najczęściej choroba ta dotyka kobiety, choć występuje ona również i u mężczyzn. Cierpią na nią głównie mieszkańcy Europy Zachodniej oraz Północnej, a także Ameryki Północnej. Do dziś nie udało się zweryfikować w konkretny sposób tego, co jest przyczyną choroby oraz na jakim podłożu ona występuje. Podejrzewa się z dużym prawdopodobieństwem, że ma ona podłoże genetyczne. Najbardziej narażone na jej wystąpienie są osoby, które posiadają jasną karnację oraz mają cerę naczynkową. Ponadto trądzik różowaty zazwyczaj występuje równolegle z chorobami dotyczącymi układu pokarmowego, nadciśnieniem tętniczym czy też z alergią.

Czynniki wystąpienia trądziku różowatego

Ryzyko wystąpienie tej uciążliwej choroby jest zdecydowanie większe przez czynniki takie jak: promieniowanie UV, zła dieta czy też łojotok. Poza tym do takich czynników należy zaliczyć: długotrwałe stosowanie kremów oraz maści, które mają w swoim składzie steryd; zakażenie HPV; nietolerancje pokarmowe; zbyt gwałtowne zmiany temperatur lub zbyt wysokie temperatury (sauny); zakażenie mieszków włosowych; zakażenie bakteryjne lub zaburzenia hormonalne.

Trądzik różowaty jest chorobą, która pojawia się mniej więcej w okresie od 20 do 30 roku życia. Może on wystąpić oczywiście później, nawet u kobiet dojrzałych, ponieważ to one znacznie częściej zapadają na tę chorobę. Na samym początku na twarzy pojawia się dość często rumień, ale po jakimś czasie znika. Z czasem natomiast się utrwala, twarz staje się czerwona i dochodzi do pękania pojedynczych naczynek krwionośnych. Pajączki po pewnym czasie występują już w towarzystwie krostek, a skóra zaczyna swędzieć i piec. Pełen rozwój tej choroby następuje mniej więcej w wieku 40-50 lat. W niektórych skrajnych wypadkach trądzik może doprowadzać do przerostu gruczołów łojowych, może się tym samym zmienić wygląd twarzy. Są to jednak już najtrudniejsze z przypadków.

Jaki łagodzić objawy trądziku różowatego?

Oczywiście można wiele zdziałać jeśli chodzi o złagodzenie objawów tej choroby. Czasem objawy te na jakiś czas się łagodzą lub nawet zupełnie ustępują. Po jakimś czasie jednak zazwyczaj wracają z nową siłą, powodując kolejne szkody jeśli chodzi o ogólny stan skóry.

Warto cierpiąc na tę chorobę unikać stresów, jedzenia pikantnych potraw czy też brania gorących kąpieli. Alkohol, wiatr czy też promienie UV, również powinny być w jak największym stopniu eliminowane wówczas z życia.

W przypadku trądziku różowatego należy stosować leczenie w zależności od typu samego trądziku. Niemniej ważna jest jednak również właściwa pielęgnacja kosmetykami, aby nie podrażniać skóry. Interesującą pod tym względem linią kosmetyków jest Eva DERMO RED OFF, w skład której wchodzi krem na dzień łagodzący rumień i trądzik różowaty. Zawiera on mnóstwo substancji pozytywnie wpływających na cerę naczynkową i ma silne działanie nawilżające. Więcej o trądziku różowatym można przeczytać bezpośrednio u producenta – dieta w walce z trądzikiem różowatym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Jakie są objawy trądziku różowatego i jak sobie z nim poradzić?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
O autorze