Lekarz laryngolog

Opublikowano dnia przez
badanie-laryngolog

Jedną z czterdziestu podstawowych specjalności medycznych jest laryngologia. zwana również otolaryngologią. Lekarz laryngolog zajmuje się profilaktyką, leczeniem, a także diagnostyką chorób takich narządów jak uszy, nos, zatoki przynosowe, jama ustna, gardło, krtań, tchawica, oskrzela, przełyk, głowa czy szyja. Zajmuje się on również narządami zmysłów takimi jak słuch, równowaga, węch i smak. Laryngologia jest to specjalizacja w dużej mierze zabiegowa.

Leczenie chorób układu oddechowego

Wynika to z tego faktu, że większość struktur głowy i szyi zlokalizowana jest w czaszce. Co za tym idzie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, aby dostać się w te miejsca. Laryngologia nastawiona jest na leczenie przeróżnych schorzeń. Większość z nich nie następuje jednak w sposób nagły a narasta stopniowo na przykład z wiekiem. Do tego rodzaju schorzeń możemy zaliczyć na przykład niedosłuch, chrapanie, zapalenia zatok, przewlekła chrypka, zaburzenie połykania. W badaniach laryngologicznych korzysta się ze sprzętu optycznego, w celu ujawnienia obszarów niewidocznych ludzkim okiem. Podstawowym narzędziem pracy laryngologia jest otoskop. To dzięki temu urządzeniu lekarz może uwidocznić struktury ucha zewnętrznego, a także w pewnym zakresie ucha środkowego. W niektórych sytuacjach wykorzystywany jest również mikroskop.

badanie-kanalu-sluchowego

Do badania słuchu odbiorczego wykorzystuje się urządzenia zwane audiometrami. Pacjentowi wówczas na uszy zakłada się słuchawki, z których emitowany jest dźwięk różnej częstotliwości. Zadaniem pacjenta jest jak najszybsze wciśnięcie trzymanego w dłoni przycisku, gdy tylko usłyszy dźwięk emitowany z słuchawek. Do badań chorób związanych z zatokami, lekarz laryngolog może korzystać ze zdjęć RTG lub też tomografii komputerowej. Należy pamiętać, iż wybierając się na wizytę do laryngologia musimy posiadać skierowanie od swojego lekarza rodzinnego. Można oczywiście skorzystać również z szerokiej oferty placówek prywatnych, jednak należy się wówczas liczyć z opłatami za wizytę. Czas oczekiwania na wizytę u laryngologa może trwać nawet kilka miesięcy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze