Infekcje intymne u kobiet – objawy, przyczyny i leczenie

Opublikowano dnia przez

Średnio 75% kobiet choć raz w życiu przechodzi zakażenie pochwy w postaci drożdżycy. Dla połowy z nich jest to problem nawracający, zwłaszcza, że każda kobieta posiada odmienną florę bakteryjną okolic intymnych. Jakie są przyczyny kandydozy, jej objawy oraz jakie globulki pomagają na usunięcie choroby?

Przyczyny grzybicy pochwy

Jak wspomniano, każda kobieta posiada odmienną florę swojej pochwy, dlatego ustalenie jednej przyczyny zapalenia nie jest możliwe. Niemniej lekarze wykryli, że najczęściej odpowiada za to rozwój grzyba Candida albicans. Co ciekawe, występuje on naturalnie w pochwie ponad 80% kobiet, a jest jedynie w fazie nieaktywnej przez większą część czasu.

Do jego pobudzenia, a w efekcie przerodzenia się w zapalenie pochwy, może dojść poprzez:

  • Kontakt z zakażonym miejscem – może to być miejsce publiczne, jak toaleta miejska, basen albo siłownia. Również może to być spowodowane kontaktem z zakażonym partnerem seksualnym (niekoniecznie podczas penetracji pochwy przez członek, grzybica nie jest chorobą weneryczną).
  • Niedbałość w higienie intymnej – niestosowanie płynów do kąpieli intymnej o odpowiednim pH oraz noszenie brudnej albo nieprzewiewnej bielizny może powodować nie tylko podrażnienia skóry, lecz również problemy z infekcjami pochwy.
  • Antybiotykoterapia – zażywanie przez długi czas penicyliny może powodować zagrzybienie ciała oraz prowadzić do powstania problemów w postaci grzybicy pochwy.
  • Dieta bogata w cukry – sacharoza pobudza rozwój drożdżaka  Saccharomyces cerevisiae, który jest częstokrotnie mylony z cukrzycą, a także powoduje problemy z leczeniem, jako że jest to znacznie odporniejsza wersja zakażenia pochwy.

Objawami infekcji intymnej pochwy są przede wszystkim swędzenie oraz pieczenie okolic sromu. Może do tego dojść pojawienie się upławów o konsystencji serka albo ligniny. Niewykluczone, że będzie również odczuwalny ból w momencie oddawania moczu albo uprawiania seksu.

Leczenie globulkami dopochwowymi

Po wykryciu zakażenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który przepisze dla nas odpowiednie globulki dopochwowe. Zazwyczaj są one bez recepty, jako że nie posiadają składników wymagających kontroli lekarskiej.

Polikrezulen zawarty w globulkach pozwala na złuszczenie nabłonka w pochwie i wydalenie grzyba. Niemniej same globulki nie będą w stanie nam pomóc, jeśli dalej będziemy zaniedbywać osobistą higienę intymną albo będziemy mieli kontakt ze źródłami powodującymi infekcje pochwy. Lekarz zazwyczaj zaleca noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny, a także unikanie wszelakich basenów czy uprawianie sportów wymagających pracy nóg.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze