Ból głowy w okolicach potylicy

Opublikowano dnia przez

Wielu z nas bardzo często skarży się na uporczywy ból głowy występujący w okolicach potylicy. Najczęściej pacjenci skarżą się na niego rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka. Zdaniem wielu ekspertów wielu z nas często lekceważy tego typu ból, gdyż na ogół nie jest on uporczywy, ani też trudny do zniesienia, jak w przypadku bólów migrenowych. Z całą pewnością jednak nie powinniśmy lekceważyć go i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zaleci nam wykonanie podstawowych badań w celu ustalenia przyczyny występowania bólów głowy w okolicach potylicy.

Czy to na pewno nadciśnienie tętnicze?

Z najnowszych badań wynika, że bóle głowy występujące po przebudzeniu zwykle w okolicach potylicy mogą świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. W takich przypadkach niemal niezbędne jest podjęcie natychmiastowego leczenia w celu obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia. Jak wiemy bowiem, może ono zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale w dużej mierze także naszemu życiu. Z całą pewnością do objawów nadciśnienia oprócz występujących bólów głowy w okolicy potylicy możemy zaliczyć także szum w uszach oraz częste zawroty głowy. W przypadku rozpoznania takich właśnie objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zmiana stylu życia

Bardzo często bóle głowy występujące w okolicy potylicy spowodowane nadciśnieniem tętniczym możemy leczyć poprzez zmianę stylu życia. Jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Bardzo ważna jest przede wszystkim zmiana diety oraz wprowadzenie racjonalnego odżywiania. W przypadku osób otyłych niemal niezbędne jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie ulega zatem wątpliwości, że eliminacja bólów tej części głowy występujących z powodu nadciśnienia jest możliwa bez przyjmowania silnych środków przeciwbólowych. W wielu przypadkach pacjentom pomaga rzucenie palenia oraz obniżenie poziomu swojego cholesterolu. Jest to jak najbardziej możliwe dzięki zmianie trybu życia. W przypadkach, gdy taki sposób zawodzi konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ból głowy w okolicach potylicy, 5.5 out of 10 based on 2 ratings
O autorze